Menu Zamknij

Dlaczego i jak wdrożyć standardy ochrony dzieci w twojej organizacji?

Zdjęcie przedstawiające bawiące się dzieci

Standardy ochrony dzieci – co musisz wiedzieć o nowych przepisach?

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa o ochronie małoletnich) wprowadza nowe instrumenty ochrony praw dzieci. Ustawa nakłada na podmioty pracujące z dziećmi obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich (zwanych inaczej standardami ochrony dzieci). Instytucje i placówki zostały zobowiązane do wprowadzenia standardów od 15 lutego 2024 r., a nowe obowiązki będą w pełni egzekwowalne od 15 sierpnia 2024 r.

Czym są standardy ochrony małoletnich?

To zasady dotyczące zabezpieczenia dzieci przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania czy przemocy.

Czy Twoja organizacja musi wdrożyć standardy ochrony małoletnich?

Tak, jeśli prowadzi działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań przez dzieci lub jest podmiotem świadczącym usługi hotelarskie, turystyczne oraz prowadzącym inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.
Więcej na temat Ustawy o ochronie małoletnich dowiesz się na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jakie standardy należy wprowadzić w organizacji?

Standardy ochrony małoletnich to cztery zasady, których przyjęcie sprawia, że dana organizacja jest bezpieczna dla dzieci:

  • standard I: POLITYKA oznacza, że organizacja/instytucja ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
  • standard II: PERSONEL oznacza, że organizacja/instytucja monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
  • standard III: PROCEDURY oznacza, że w organizacji/instytucji funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
  • standard IV: MONITORING oznacza, że organizacja/instytucja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.

Jak wygląda wprowadzanie standardów ochrony dzieci w praktyce?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opracowała wiele materiałów prezentujących procedury wprowadzania standardów ochrony dzieci oraz dobre praktyki wypracowane przez instytucje i organizacje, które realizują już nowe obowiązki: