Ruszyła III edycja projektu Streetworkerzy MONAR Jelenia Góra na terenie miasta. Pierwszy projekt realizowany był w 2024 roku, a kolejna edycja odbyła się w 2025 roku. Dotychczasowe edycje były ograniczone czasowo. Projekt realizowany był w okresie od maja do października. W tym roku ruszyła już III edycja tego projektu, tym razem jednak działania streetworkerów nie zostaną przerwane. Tegoroczny projekt potrwa do końca roku kalendarzowego, a zawarta z Miastem Jelenia Góra umowa Stowarzyszenia MONAR gwarantuje, że IV edycja ruszy już 01 stycznia 2027 roku i potrwa do końca kolejnego roku, dzięki czemu streetworkerzy na dobre staną się częścią ulicznej panoramy.
Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży przebywającej na terenie miasta Jelenia Góra i co najważniejsze, beneficjentami są wszystkie dzieci. Streetworkerzy nie idą tylko do osób zagrożonych marginalizacją, ale do każdego młodego człowieka, który jest otwarty na udział w projekcie. Zadaniem streetworkerów jest towarzyszenie młodym ludziom w ich codziennych troskach poprzez rozmowę, wsparcie, słuchanie, interesowanie się ich światem, proponowanie konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu, a także poprzez psychoedukację i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Streetworkerzy to młode osoby, które są studentami psychologii, socjologii, pedagogiki itp., ale także (i to szczególnie w tej edycji), absolwenci w/w kierunków, osoby dorosłe doświadczone w pracy psychologicznej i pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą. Streetworkerzy nie prowadzą terapii na ulicy. Zamiast tego wspierają, organizują wydarzenia, motywują do zmiany, towarzyszą, a kiedy trzeba wskazują miejsca, gdzie młody człowiek w kryzysie może otrzymać pomoc. To istotne wsparcie dla młodych ludzi, którzy często mają utrudniony kontakt ze specjalistą, zwłaszcza ze względu na długie kolejki oczekiwania do poradni. Stowarzyszenie MONAR wykorzystując swoje zasoby chce dotrzeć do każdego młodego człowieka, aby w razie konieczności ułatwić i utorować drogę do specjalisty. Oferta Streetworkerów jest więc szeroka. Nikt nie jest zmuszony do rozmowy ze streetworkerem, ani też nie musi wypełniać sterty papierków – wystarczy chęć do krótkiej rozmowy. Dotychczasowe edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieciaków, a one same często dopytywały, kiedy na ulicach znów pojawią się ich starsi towarzysze. Przy tej okazji Stowarzyszenie MONAR przypomina o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego kontaktu. Po pierwsze streetworker nigdy nie jest sam, zawsze pracuje w parze. Oboje posiadają identyfikatory z niebieską pieczęcią Stowarzyszenia MONAR oraz numerem identyfikacyjnym, którego prawdziwość można potwierdzić telefonując do placówki MONAR w Jeleniej Górze. Streetworker naszego stowarzyszenia nigdy nie jest nachalny, nie przekonuje do rozmowy, gdy młody człowiek odmawia, nie nakłania do żadnych działań, nie wymienia się z dziećmi numerami telefonów, nie utrzymuje z nimi kontaktu poprzez media społecznościowe, a co najważniejsze, zawsze daje się wylegitymować i legitymuje się na prośbę dziecka wobec ochrony, Policji, czy Straży Miejskiej. Priorytetem Stowarzyszenia MONAR jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, dlatego dzieciaki wielokrotnie były przygotowywane do spotkania ze streetworkerami podczas warsztatów szkolnych. Zachęcamy także rodziców do kontaktu z naszymi pracownikami i zainteresowania projektem, który może być ciekawą alternatywą dla tych dzieciaków, które nie wiedzą jak spędzać swój wolny czas lub chciałyby zrobić coś większego (nagranie utworu, wystawa własnej fotografii, warsztaty praktyczne itp).
Streetworkerów można spotkać na ulicach Jeleniej Góry wszędzie tam, gdzie młodzież gromadzi się bez konkretnego celu, zwłaszcza w na terenie i w okolicy Dworca PKS oraz Galerii Nowy Rynek, a także na jeleniogórskich błoniach czy skateparku na Zabobrzu.









