Menu Zamknij

Piknik profilaktyczny – relacja

Czy coś Cię dręczy? Czy potrzebujesz wsparcia? A może masz chęć pomóc tym, którzy walczą z uzależnieniami?

12.10.2023r. na Placu Ratuszowym odbyła się impreza skierowana do jeleniogórskiej młodzieży, w ramach której przeprowadzona została kampania profilaktyczna z udziałem jeleniogórskich placówek pomocowych z obszaru profilaktyki i leczenia uzależnień oraz zdrowia psychicznego

Przez sześć godzin działały punkty edukacyjno-informacyjne, w których udzielano informacji na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami, a nasz zespół specjalistów i ekspertów odpowiadał m.in. na takie pytania jak: w jaki sposób zmotywować osobę z uzależnieniem do podjęcia terapii, czy jak pomóc sobie w sytuacji bliskiej relacji z osobą uzależnioną.

Gotowi do rozmowy, pomocy i wsparcia byli: Stowarzyszenie „MONAR”, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Szpital MSWiA w Jeleniej Górze, , Fundacja „Nasza Fundacja” i Środowiskowy Dom Samopomocy, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Karkonoski Hufiec ZHP, Dział Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom MOPS.

MONAR w ramach projektu „Akcja Edukacja” przeprowadził na scenie drużynowy quiz wiedzy na temat zagrożeń związanych z podejmowaniem zachowań ryzykownych. Zwycięskie drużyny, które zajęły pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone!

O godz. 15:00 w GaleriiBWA odbył się performens pt. „Kultura wrażliwa” zorganizowany przez Otwartą Papiernię oraz Stowarzyszenie Autorów Filmowych . Każdy z widzów miał możliwość doświadczyć nowych wrażeń w ramach interdyscyplinarnego występu teatralnego i stać się jego częścią oddając zapis dźwiękowy swojego serca, poprzez co stał się elementem organicznego utworu muzycznego.

Od godz 17:00 do 19:00 na scenie plenerowej na Placu Ratuszowym odbyły się dwa koncerty zespołów muzycznych: „Małpa” i „PlanBe”.

W ramach wydarzenia promowany był zdrowy styl życia, zwalczanie uzależnień oraz profilaktyka w obszarze zdrowia psychicznego młodzieży. Przedstawiliśmy mieszkańcom ofertę placówek na terenie Miasta Jelenia Góra, gdzie można znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną i terapeutyczną z zakresu problemów psychicznych i uzależnień.

Zadanie zostało realizowane ze środków finansowych pochodzących z opłaty od sprzedaży napojów alkoholowych o objętości mniejszej niż 300 mililitrów tzw. „małpek”.